SU KABAKLARINDA KESME TEKNİĞİ

Su kabaklarında kesme işleminde dikkat edilecek nokta; desen seçimidir. Birbirine yakın, çok girintili çıkıntılı desenlerde kesme yaptığınız parçalar arasında ince ve küçük bir parça kabakla bağlantı sağlanacağından kırılma olasılığı çok yüksek olacaktır. Bu yüzden kesme işlemini futbol takımı logolarında, Atatürk siluetlerinde, Allah-Muhammed yazılarında kullanıyoruz. Diğer desenlerde ise doğaçlama çalışıyoruz.


KESME TEKNİĞİNDE KULLANILAN MALZEMELER


Kesme tekniğinde bize gerekli olan uçlar yüksek hızlı kesiciler olacaktır. Öncelikle arzu ettiğimiz bir deseni duvar kağıdı yapıştırıcısı ile kabağımıza yapıştırıyoruz. Matkabımıza kesici ucumuzu takıyoruz. Burada dikkat edilecek nokta; kesme işlemini yaparken eğer desen kabağın arkasında kalacak ve duvara yansıyacak ise, deseni ters olacak şekilde yapıştırıyoruz ki duvara yansıması düz olsun. Kesicimizi ilk önce bir çizgi halinde kullanıyoruz., yani önce çizgiyi hafifçe çekip sonra kesme işlemini yapıyoruz.      

Doğru olan teknik, çizgileri takip ederek uzak noktadan kendimize doğru çekerek kesme işlemini yapmaktır. Duvar kağıdı yapıştırıcısı ile deseni geçirdiyseniz, kesme işlemi bittikten sonra yine çok hafif nemli bir süngerle kağıdın olduğu bölgeyi silin, ve maket bıçağı ile hafifçe kazıyın, desen kağıdınız çıkacaktır. Kesme işlemini bitirdikten ve desen kağıdınızı çıkarttıktan sonra, kalın bir zımpara ile kabağın iç kısmından zımparalıyoruz.
      

Daha sonra 0 numara zımpara ile bu sefer üst kısımdan zımparalıyoruz ki yapıştırıcı artığı kaldı ise yok edebilelim. Bundan sonraki işlemlerde büyük saplı tırnak törpüsüyle kestiğiniz yerleri törpüleyip düzeltebilirsiniz. Daha sonra ise, arzunuza göre kabağınızı boyayabilir veya kalan yerlerde boncuklama işlemi yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği