SU KABAKLARININ İŞLENMESİNDE İNCELTME TEKNİĞİ

Su kabaklarında inceltme tekniği; boncuklamadan sonra en çok kullanılan tekniktir. Çeşitli uçlarla veya bazı ustaların çalıştıkları gibi zımparalama yaparak, kabak yüzeyinin zar gibi inceltilmesidir.


İNCELTME (OYMA) TEKNİĞİNDE KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER


Su kabaklarında inceltme yaparken freze uçları dediğimiz uçlar kullanılır. İnceltme tekniği, yine su kabağı işleme ustalarının kendi tekniklerine göre değişebilir.
No:1                                                      No:2                                                         No:3ÇEŞİTLİ FREZE UÇLARI


SU KABAKLARINDA İNCELTME TEKNİĞİ


Su kabağının üzerine istediğimiz deseni, yine istediğimiz teknikle geçiriyoruz. İnceltmeye ilk önce 1 numaralı uç dediğimiz küçük uçla başlıyoruz. Burada dikkat edilecek nokta; yavaş ilerleyip, çizgilerin dışına çıkmamaktır. Aksi takdirde deseniniz bozulacak ve kötü bir görünüm oluşacaktır.

            

Şekil ortaya çıktıktan sonra kullandığımız freze ucunun bir büyüğüyle yani 2 numaralı uçla devam ediyoruz. Çizilen şeklin üzerinden bir boy büyük uçla tekrar geçip, kanalı genişletiyoruz. En son matkabımıza zımparalama ucumuzu, yani 3 numaralı ucumuzu takıp, şeklimizin üzerinden geçerek şeklin pürüzsüz olmasını sağlıyoruz.

            


      

İNCELTME TEKNİĞİ İLE YAPILMIŞ ÖRNEKLER

            


            

Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği