SU KABAKLARINDA KULLANILAN BONCUKLAR


     


4 mm. deliksiz su kabağı boncuğu          6 mm. deliksiz su kabağı boncuğuSu kabağının işlenip görsel bir meta halini alması için bazı işlemlerden geçmesi bazı materyallerin kullanılması gerekmektedir. Bu materyallerden biride su kabaklarını bir ışık cümbüşü haline getiren renkli boncuklardır. Boncuklar su kabağının üzerine çakma ya da kakma yöntemi ile monte edilir. Boncuğu açılan deliğe küçük bir çekiç ya da kakma spatulası ile tutturabilirsiniz.


Boncuklar çeşitli boylarda ve renklerde bulunmaktadır su kabağında kullanılacak boncuğun ışık geçirgenliğinin iyi olması gerekmektedir bu sayede kullanılan boncuğun rengi ortaya çıkar ve motiften elde edilmek istenilen görüntü ortaya çıkar.


Kullanılacak boncuğun bir başka özelliği de deliksiz olmasıdır. Delikli boncuklarda ışık delikten geçeceği için görüntüyü bozacaktır, ayrıca boncuk monte ederken delik kısmını kenara getirmeye uğraşılacağı için boncuk takarken işçiliği uzatıp zaman kaybına yol açacaktır. Su kabağına boncuk takarken genellikle çekiç kullanıldığı için delikli boncuk kullanıldığı takdirde darbelerden dolayı boncukların kırılma olasılığı daha yüksektir.


Deliksiz kabak boncuklarını su kabağı yapımı için gerekli malzemeleri satan yerlerde ya da aksesuar satan mağazalarda bulabileceğiniz gibi internet üzerinden de boncuk satışı yapan pek çok siteden temin edebilirsiniz.          


          

Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği