SU KABAKLARINDA YAKMA TEKNİĞİ

Pyrogravure (yakma resim) tekniği, ahşap, su kabağı veya diğer elverişli malzeme yüzeylerinin kızgın metal kalemlerle yakılarak çeşitli motiflerle bezenmesi işleminde kullanılan bir dekoratif sanat tekniği olarak tanınmıştır. Pyrogravure resim tekniği son yıllarda birçok ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de hemen hemen hiç bilinmeyen bu tekniğin dünyada giderek artan bir şekilde gördüğü ilgi, gelecekte popüler bir resim tekniği olacağına ilişkin görüşlerimizi kuvvetlendirmektedir. Pyrogravure ressamlarının bir kısmı bu tekniği kendi saf ve orjinal haliyle; sadece ahşap yanığı renk tonları ile uygularken, bir kısmı da muhtelif boyalarla renklendirme yaparak karışık teknik tarzında uygulamaktadır.YAKMA TEKNİĞİNDE KULLANILAN ARAÇ-GEREÇLER


Bu tekniği uygularken öncelikle bir yakma makinesine ve bu makinenin uçlarına ihtiyaç duyarız.
Ahşap Yakma Makineleri:

      Piyasada çok çeşitli marka ve tiplerde satışa sunulmakta olan yakma makinelerini araştırıp, kendinizin en kolay kullanabileceği şekilde olanı almanız tavsiye edilir. Ahşap yakma uçları size, değişik şekillerde yakma yaparak görsellik açısından çok daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlar. Hangi ucun hangi şekiller oluşturduğunu deneme yanılma yöntemi ile çalışıp öğrenebilirsiniz.      
ÇEŞİTLİ AHŞAP YAKMA UÇLARI


Yakma tekniğinde öncelikle su kabağının zemini zımparalanır. Hafif nemli bir bez yardımı ile tozları temizlenir. Seçilen desen, karbon kağıdı yardımı ile, kabağa geçirilir. Yakma aleti istenilen ayarda yakma ateşine ayarlanır. Yakma işlemini gerçekleştirirken, hatlara dikkat etmek çok önemlidir. Yaktıktan sonra, yapılan hatayı telafi etmek mümkün olmamaktadır. Bu tekniği uygularken, sabır ve dikkatle çalışmak gerekir. Bir an önce bitsin diye hızlı hareket etmek, hata yapılmasına neden olacaktır. Yaptığınız çalışma doğal ahşap yanığı renginde kalabileceği gibi, ahşap boyalarla da renklendirebilirsiniz. Renklendirme yapılacaksa; ahşap yanığı renginin kullanacağınız boya renkleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

   
DESENİN KARBON KAĞIDI İLE GEÇİRİLMESİ   
YAKMA TEKNİĞİNİN UYGULANMASI   
DESENİN RENKLENDİRİLMESİ            
YAKMA TEKNİĞİ UYGULANAN SU KABAĞI ÖRNEKLERİ


Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği