SU KABAKLARINDA VERNİKLEME VE KURUTMA

Vernikleme yaptığınız işlemlerin en güzel şekilde görünmesi açısından çok önemlidir. Örneğin eskitme yaptığınız bir işlemden sonra parlak bir vernikleme göze hoş görünmez.Vernikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İpuçları

  • Selülozik vernikler çabuk kuruma özelliğine sahiptir ancak, parlaklık kaybı ve sararmaya karşı daha yatkındırlar. Kuruması uzun süren sentetik vernikler ise parlaklık kaybı ve sararmaya karşı dayanıklıdır. Kısıtlı kullanım alanı olan su bazlı vernikler, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeme yönünden avantajlıdır.          • kaliteli bir vernikleme işi çıkarmak için kaliteli bir vernik, kaliteli bir fırça veya rulo kullanmanız gerekir. Çözücü içeren vernikleri uygulamak içindoğal kıllı fırçalar, su bazlı vernikler için ise yapay kıllı fırçalar kullanın. Yeni fırçayı kullanmadan önce, iyice yıkayın, gevşemiş kıllarını ise fırçayı kaba tahta veya zımpara kâğıdı üzerine birkaç kez sürerek alın. Vernik uygulamasına başlamadan önce ve uygulayacağınız her yeni kat başlangıcında, kullandığınız fırçanın temiz olduğundan emin olun. Eğer eski bir fırça kullanıyorsanız, daha önce sadece vernikleme işi için kullanılmış olduğuna dikkat edin.
   
VERNİK FIRÇALARI  • Vernikleme işlemini yaparken mutlaka uygulanacak ortamın iyi havalandırılmış olmasına dikkat ediniz.
  • Çalışmaya uygun kıyafetler giyin, toz ve çözücülere karşı maske ve koruyucu gözlük kullanın.
  • Verniğin kolay alev alan bir malzeme olması nedeni ile gerekli tedbirleri alın. Elektrikli aletlerin, kabloların uygulama yapılan alanda bulunmamasını sağlayın ve bu alanda sigara içmeyin.
  • Kullandığınız malzemeyi, araç ve gereci ve çalıştığınız ortamı olabildiğince temiz tutun. Aksi halde vernik üzerine yapışacak toz veya kirler düzgün bir yüzey elde etmenizde önemli bir engel oluşturacaktır. Yine eğer yeni verniklediğiniz bir yüzeye toz yapışacak olursa, önce kurumasını bekleyin, iyice kuruduktan sonra zımpara kâğıdıyla zımparalayıp tekrar vernikleyebilirsiniz.
  • Verniği uygulamak üzere fırçayı verniğin içerisine hafifçe daldırın, köpüklenme oluşmasına yol açacak şekilde fırçayı sürüklemeyin.
  • Su kabağının üzerine 2-3 kat vernik atmanız yeterli olacaktır.

      
VERNİKLENMİŞ SU KABAKLARIYeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği