SU KABAKLARINI DELERKEN YAPILAN HATALARIN ONARIMI


Matkap ile deldiğimiz su kabaklarında matkap yukarıdan uzatılmadığı durumlarda veya dirsek sabit bir yere dayanmadığı durumlarda çiğner, yanlış delikler açar veya iki deliği birleştirir.

Yanlış açılmış, çiğnenmiş veya iki birleşmiş deliği kapamada aynı teknik kullanılır.

Gereksiz bir kabak parçasından delik boyutuna uygun bir parça maket bıçağı yardımıyla kesilir. Parça huni şeklinde ve onarılacak delikten 1 veya 2 mm. büyük olacak şekilde şekillendirilir.

   
   


Hatalı deliğin içine çok az miktarda yapıştırıcı sürülür. Deliğe uygun hazırlanmış parça yerleştirilir.
   


Parmak ile hafif kuvvet uygulanır. Sıkıştırılan parçanın üzerinde, maket bıçağı düz bir şekilde tutulup aşağı doğru bastırılır. Parça kabak ile paralel olacaktır.

Daha sonra üzerine bir parça yapıştırıcı daha sürülüp, kurumaya bırakılır. Daha sonra 0 numara zımpara ile zımparalanarak, üzerindeki tabaka alınır.
   

   


Yanlış açılmış delik yana kaydırılıp tekrar açılacaksa; yeri öncesinde delici (biz) ile işaretleyip, matkabı doğru bir şekilde tutarak tekrar deliği açarız.İşlenmiş kabak üzerinde dikkat çekecek kadar onarım var ise, boya ile kamufle edilmesi gerekir. Bu durumlarda seçilen renkteki boya önce onarımın üzerine bir kat sürülür, kurutulur. Kuruyunca 0 numara zımpara ile hafifçe zımparalanır. Daha sonra tekrar kapatıcılığa göre birkaç kat boya yapılabilir.


Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği