Su Kabağı İşlemeciliği


Önemli Not: Yandaki menu ile birlikte verilen bilgiler tamamen teorik amaçlı olup, uygulama tekniklerinin inceliklerini ise deneyimli ustaları gözlemleyerek ya da belirli yerlerde (Halk Eğitim Merkezleri, özel kurslar) bire bir çalışmalar yaparak öğrenebilirsiniz. Sitemizde yer almasını arzuladığınız konuları yazabilirsiniz :

Antalya@sukabaklari.net

GİRİŞ


Çağlar boyunca işlevsel olarak kullanılan su kabakları; kimi zaman balıkçıların ağ şamandırası olmuş, kimi zaman bir evin mutfağında tuz kabı, patates-soğan sepeti olarak kullanılmıştır.Anadolu insanı büyük su kabaklarına yoğurt mayalamışlar, su taşımışlardır. Geçmiş yıllarda köylerde çamaşırlar su kabaklarından yapılan taslarla su dökülerek yıkanmıştır.

Ülkemizde günlük yaşamda aşağı-yukarı bu şekilde kullanılırken; 1970 li yıllarda işin içine estetik boyutu girmiş ve su kabakları abajur, avize, mumluk, kuş evi, saksı, oyuncak, takı, heykel gibi sayısız nesneye dönüşmüştür. Su kabakları işlemeciliği ülkemizde; Bodrum, Alanya, Hatay, İstanbul, Bursa gibi ilimizde yapılmaktadır.

Geçmişi çok eskilere dayanan su kabaklarının ve su kabakları ile yapılan sanatın yok olmaması için, bu sanat dalını korumamız, kültürel değerlerimiz ve geleceğimiz, aynı zamanda turizm açısından son derece önemli olmakla birlikte, bu sanatın yurt içinde ve dışında tanıtılması ve geliştirilmesi önemlidir. Su kabaklarını tanıyacak, çeşitlerini, kullanım alanlarını öğrenecek, yurt içinde ve yurt dışında su kabaklarının kullanım alanları hakkında bilgi edinecek, kabakların iç ve dış temizliğini yapabilecek, desen çizebilecek, çeşitli tekniklerle süsleyebilecek ve vernik kullanmayı öğrenebileceksiniz.


Ayrıca yapılmış su kabakları örneklerini göreceksiniz. Su kabağı işleme tekniklerinin unutulmaması için bu çalışmaları yapmak, üretmek, tanıtmak, pazarlamak ve nesilden nesile aktararak yaşatmak gerekmektedir.


Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği