SU KABAKLARININ EKİLMESİ

Su kabaklarının ekimi için ilk dikkat edilmesi gereken nokta tohum seçimidir. Bir önceki yılın iri, yeterli kalınlığa ulaşmış ve dalında kurumuş tohumlardan ekilmelidir. Daha eski tohumların çimlenme şansı çok düşüktür. Sağlıklı, dolgun, içi boş olmayan, küflenmemiş ve istenilen verimliliği sağlamış su kabaklarının tohumları seçilmelidir.

   


SAĞLIKLI SU KABAK TOHUMLARI


Tohumun dışında sert bir kabuk vardır. Ekimi yapılırken, sivri kısmı aşağı gelecek şekilde dikine ekilir. Çok fazla derine ekilmez. Çimlenmesi geç olur, sülük tabir edilen kolları bulunur ve bunlar sayesinde sarmaşık şeklinde sarılır. Çit üzerlerinde, asmalıklarda veya yerde büyütülebilir.
En ideal ekim zamanı; şubat ayının sonu, Mart, Nisan, Mayıs aylarının başıdır. Ekim yapılacak bölgenin iklim şartlarına göre, don bittikten sonra ekime başlanır. Su kabağının yetiştirilmesi için toprak sıcaklığının ortalama 15 derecede olması idealdir. Tohumları fidan haline getirmek için önce çimlendirme yapılır.

   Çimlendirme yapılan su kabakları, yaklaşık bir karış olduktan sonra asıl yerlerine dikilir. Kabakların düz ve etli kısımlarının kalın olması için, çardaklarda üretilmesi gerekir. Sarmaşık tarzı bir bitki olduğundan, çardağa 1 ay içinde çıkar.   


Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği