SU KABAKLARINA DESEN ÇİZİMİ

Desen; tarihin ilk çağlarından beri insanlığın en önemli iletişim aracı olmuş ve düşünceleri gerçekleştirme fonksiyonunu yerine getirmiştir. Desen; insanın hayal gücünü gerçeğe dönüştürmenin en önemli ve etkili aracıdır ve resim sanatının temelidir. Desenin başlıca aracı da çizgidir. Çizgi nesnel olarak geometrik bir elemandır. Görsel anlatımın temel öğelerinden biridir ve görsel değer taşır.

   

Tohumun dışında sert bir kabuk vardır. Ekimi yapılırken, sivri kısmı aşağı gelecek şekilde dikine ekilir. Çok fazla derine ekilmez. Çimlenmesi geç olur, sülük tabir edilen kolları bulunur ve bunlar sayesinde sarmaşık şeklinde sarılır. Çit üzerlerinde, asmalıklarda veya yerde büyütülebilir.
Çizimlerde başarılı olmak sadece çizim tekniklerini iyi uygulamakla değil konuyu gözlemleme, desenin ana şemasını oluşturma, oranlama yapabilme becerisine de sahip olmayı gerektirir. Bu nedenle; su kabağı sanatı ile ilgili her konuda önce gözün eğitimi çok önemlidir. Su kabaklarında genel olarak; hat yazıları, futbol takımı amblemleri, mandala (Belirgin bir şekilde duranmerkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmesidir.) desenleri, çiçek, ağaç, hayvan, yaprak figürleri, manzara resimleri, kişi yüzleri, insan ve yer isimleri gibi pek çok desen çizilebilir.Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği