SU KABAKLARINDA BOYAMA TEKNİĞİ


Su kabakları, ahşap formunda oldukları için ahşap boyama tekniklerinin hemen hemen hepsi su kabaklarına da uygulanabilir.
Su kabaklarına boyama yapmak sadece sizler için değil, çocuklar için de bir hobi olacaktır. Gerçekten çok zevkli bu hobiyi uygularken, evinizin bütçesine katkıda bulunabileceğiniz gibi bu teknik günün stresinden uzaklaşmanız için de bir terapi görevi görecektir. Bu sanatla ilgilenmeye başladığınızda, her bir fırça darbesinin ne kadar eğlenceli ve rahatlatıcı olduğunu fark edeceksiniz.BOYAMA TEKNİĞİNDE KULLANILAN ARAÇ-GEREÇLER


Su kabaklarını boyarken, unutulmaması gereken ilk nokta kaliteli malzeme kullanmaktır. Malzemeniz ne kadar iyi olursa, ortaya çıkan eser de o kadar güzel olacaktır. İster ahşap objelerde olsun, ister su kabaklarında olsun kullandığımız boya çeşidi akrilik boyalardır.

      
ÇEŞİTLİ MARKALARDA AHŞAP BOYALARISu kabaklarında akrilik boyaların yanı sıra, metalik sedefli boyalar, simli boncuk boyalar, ahşap koruyucu boyalar, dekoratif ahşap renklendiriciler kullanılabilir.METALİK SEDEFLİ BOYALARAHŞAP BOYA RENK KATALOĞUSİMLİ BONCUK BOYALARAHŞAP KORUYUCU RENK KARTELASIAkrilik boyaların yanı sıra, kullanacağımız fırçalar da önem taşır. Boyalarda olduğu gibi kaliteli fırça kullanmak önemlidir. Yapacağınız boyamalarda ucuz fırçaların kıllarının dökülmesi tabii ki istenmez.

Su kabağı boyama tekniğinde kullanılan fırçalar:

      

      

Su kabağı boyama tekniğinde kullanılan fırçalar:


Günümüzde hobiler, insanlar için hoşça ve eğlenceli zaman geçirmek adına oldukça önemli hale gelmiştir. Her tarzda ve zevkte insanı ilgilendiren bir hobi türü bulunmakla birlikte, özellikle ev hanımları için, su kabağı boyama sanatı, büyük bir ilgi görmektedir. Uygulanışı oldukça zevkli ve basit olan bu sanat için, öncelikle bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemeler, boyanacak bir su kabağı, uygun boyutlarda fırça, subazlı boya, numarası sıfır olan bir adet zımpara, su kabı ve gazete gereklidir.

      

      

      


Su kabağı boyama sanatında, işe ilk olarak boyanın hazırlanmasıyla başlanılmalıdır. Bu sanatta, boya akıcı seviyede olmalıdır. Çünkü boyanın akıcı seviyede olması, boyama esnasında su kabağında pütürler olmasını engellemektedir.Boya ne çok akışkan, ne de çok koyu olmalıdır.Boyanın yoğunluk seviyesi, su ile ayarlanmalıdır.Boyanın fazla akışkan olması, boyanacak kabağın boya tutmasını engelleyebilmektedir. Boya uygun kıvama getirildikten sonra, kabak boyamaya uygun olarak hazırlanmalıdır. Eğer kabakta boşluklar varsa, bu boşluklar macun yardımıyla doldurulmalı ve ardından kuruması için 10 dk kadar beklenilmelidir. Su kabağı boyama öncesinde zımparalanmalıdır. Bu zımparalama işleminin ardından, kabak bir bez ile temizlenmelidir. Boya ve kabağın hazırlanmasının ardından, boyama işlemine geçilmektedir. Öncelikle fırça suya hafifçe batırılmalıdır. Eğer fırça fazla sulu olursa, fırça gazeteye sürülerek, fırçanın su oranı azaltılabilir. Ardından, fırça boyaya batırılmalıdır. Boyama işleminde, kabağın düz bloklar halinde düşünülmesi, hem boyamayı kolaylaştırır, hem de boyamanın kalitesini artırır. Bu açıdan fırça, kabağın üzerinde düz bloklar halinde gezdirilmeli ve asla bir blok bitmeden yan bloğa geçilmemelidir. Bu yöntem ile, 1.kat boyama işlemi bitirilmelidir. Kabağın üzerinde ilk kat boyandıktan sonra, su kabağı yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletilmelidir. Bu sürede, kabak kuruyacaktır. Kuruma işlemi sonrasında, su kabağı tekrar zımparalanmalı ve ardından silinmelidir. Bu işlem sonucunda, kabağımız yumuşak bir yapı alacaktır.Bu yumuşaklık, el ile hissedilebilir. Sonrasında, su kabağı aynı yöntemle, tekrar boyanmalıdır.Bu işlemde, boyanın kalitesi ve rengine göre, 2 veya üç kat boya atılması gerekebilir.Genelde ideali, iki kat boyadır.Burada boyama işlemi bitmiştir ve eğer istenirse, kabağa vernik atılabilir. Bu işlemlerde, su kabağına boyayla istediğiniz şekilleri verebilirsiniz.Hatta bir sünger veya bez yardımıyla başka renkler kullanarak efektler katabilirsiniz. Eğer fırça darbelerinize güveniyorsanız, su kabağını çiçeklerle, kuşlarla da süsleyebilirsiniz. Varak, çatlatma, eskitme, dekupaj, transfer gibi pek çok teknikle su kabaklarını boyayabilirsiniz.
Nelere dikkat edeceksiniz?

  1. Çatlatma yaptığınızda asla ıslak fırça kullanmayın.
  2. Zemin boyanırken, bir sonraki kat boyayı uygulamadan önce, son kat boyanın kuruduğundan emin olun
  3. Desen fırçalarını su içinde bekletmeyin.
  4. Kaliteli ham malzeme kullanmaya özen gösterin.

Yeni başlayanlar için su kabağı işlemeciliği